יום ראשון, 24 ביולי 2016

עמדה בלי צל פחד


אחד הסיפורים היפים בכל התורה הוא סיפור קטן.
הוא מופיע בספר במדבר בפרשת השבוע ושווה לעיין בו כי יש בו מסר ערכי חזק. זה הסיפור על "בנות צלפחד". המעשה מספר על 5 אחיות שאבא שלהן, צלפחד שמו, מת ולא היו לו בנים. כנהוג באותם ימים ירושת נחלת האדמה עברה מאב לבן ואילו נשים לא יורשות את האדמה. באו הבנות האמיצות הללו לפני משה שהוא ראש העם ולפני אלעזר הכהן ולפני הנשיאים ומבקשות נחלה כירושה.

מילת המפתח בכל הסיפור הזה היא המילה "וַתַּעֲמֹדְנָה".
הן עומדות על שלהן. הן עומדות יחד מאוחדות לפני כל האנשים הגדולים הללו כמו משה והחבר'ה ומערערות על סדרי עולם ועל נורמות ארציות. משה לא יודע מה לעשות, מצד אחד יש חוקים אנושיים ומצד שני הבנות הן עמדה כל כך ברורה והוגנת. אז הוא הולך אל המקור, אל הערכאה העליונה ביותר, אל אלוהים. בתורה אלוהים מופיע בתור האגם הקוסמי הצלול שמשקף תמיד את האמת, כמראה מדויקת בלי טיפת עיוות.  הפסיקה האלוהית קצרה ולעניין: "כן, בנות צלפחד דוברות, נתון תיתן להם אחוזת נחלה".  זו הסמכות העליונה ביותר והיא אמרה את דברה. יש יאמרו שזו תשובה פמיניסטית אך מצחיק לחשוב על אלוהים כעל פמניסט. האלוהות הינה מחוץ למנהגים ארציים קלוקלים של בני האדם. התשובה החדה כתער שלא משתמעת לשתי פנים משקפת את ההבנה הפשוטה שיש שוויון מהותי בין בנים לבנות.

בנות צלפחד עשו היסטוריה. הן יצרו תקדים. כל תקדים היסטורי התחיל באותה עמדה איתנה של בני החורין, של אותם אנשים שרואים את העיוותים שבכללי המשחק החברתיים וחופשיים מהם.  כשאתה רואה את המשחק והבנת את המשחק אז אתה יכול לצאת מהמשחק עם נשמה חופשית בלי משקעים, בלי אחיזה. שברת את הכבלים. אתה יכול לבחור לשחק או לא לשחק, אבל בפנימיותך אתה מחוץ למשחק. אינך שייך לו עוד. אתה חופשי. המילה הבנה באנגלית היא under-stand (תחת עמדה). הבנה שהבשילה לעמדה הינה החופש האולטימטיבי. עמידה בלי צל של פחד.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה